Вогонь – це одна з найнебезпечніших стихій, яка здатна за лічені хвилини знищити цілу будівлю. Щоб не допустити поширення пожежі у приміщенні та затримати полум'я до приїзду пожежників, потрібно обладнати його спеціальними дверима. Протипожежні двері - це особлива модель дверей, які здатні на певний час забезпечити надійний захист приміщення від проникнення в нього вогняної стихії.
Конструкція протипожежних дверей
Фірми, що займаються виробництвом протипожежних дверей, повністю не розкривають секрет їх виробів та технологію їх виготовлення. Вони лише кратно описують їх конструктивні особливості та надають по кожному дверному полотну сертифікат, у якому зазначено межу вогнестійкості цієї продукції.
Протипожежні двері виготовляються в ході складного технологічного процесу, докладний опис якого кожен виробник тримає в найсуворішому секреті, але приблизна конструкція подібних виробів включає наступні елементи.
- Дверний каркас.
- Вогнестійке заповнення.
- Дверне полотно.
- Ущільнювачі.
- Оздоблювальне покриття.
- Завіси.
- Фурнітура.
Протипожежні двері не повинні проводити тепло, тому їхня конструкція передбачає наявність якісної термоізоляції. Є безліч різних вогнестійких наповнювачів, але найбільшою популярністю користується наповнення дверей мінеральною ватою різних видів.
- Скляна виготовлена зі скла та витримує вплив температури до 450°С;
- Кам'яна вироблена з гірських порід з додаванням фенолформальдегідної смоли, здатна витримати температуру до 450°С;
- Шлакова виготовлена із доменного шлаку, виявляє стійкість до температур до 700°С.
Конструкція протипожежних дверей обов'язково повинна припускати наявність спеціальних ущільнювальних контурів, які захищатимуть приміщення від проникнення диму. Зазвичай їх встановлюють по периметру дверного полотна та коробки. У коробі використовують гумовий ущільнювач, що не пропускає холодний дим, і термоактивну стрічку, яка герметизує отвір, коли температура підвищується до межі критичної.
Які бувають протипожежні та протидимні двері?
Протипожежні двері можуть мати різну межу вогнестійкості, яка у маркуванні відображена як EI30, EI60, EI90, EI120. Числовий префікс означає час у хвилинах, протягом якого конструкція здатна виявляти стійкість до дії вогню та не пропускати його всередину будівлі чи окремого приміщення.
Залежно від того, з якого матеріалу виготовлені протипожежні двері, розрізняють такі типи конструкцій:
- Металеві.
- Скляні.
- Дерев'яні.
Для середніх за розміром отворів найчастіше використовуються металеві протипожежні двері, які у безпечний час відіграють роль звичайної вхідної групи. Вони не пропускають шум, протяги, холод і забезпечують безпеку мешканцям будинку. Під час пожежі вони локалізують полум'я в межах одного приміщення та не дають йому поширитись далі.
Металеві протипожежні двері повинні проходити обов'язкову сертифікацію, тому всі вони незалежно від виробника повинні мати такі технічні характеристики:
- дверне полотно має бути виготовлене з тонколистової сталі;
- всередині двері повинні бути заповнені вогнетривким матеріалом;
- для виготовлення замків, ручок та іншої фурнітури повинні бути використані тугоплавкі метали;
- замок має бути оснащений клямкою та натискною ручкою, а самі двері – обладнані доводчиком;
- для запобігання попаданню крізь двері холодного та гарячого диму по їх периметру повинен бути приклеєний ущільнювач та протипожежна стрічка.
Дверні короби для металевих протипожежних дверей виготовляють із сталевих труб прямокутного або квадратного перерізу, а також їх складних сталевих профілів, які виготовляють із зігнутого спеціальним чином сталевого листа. Останній варіант в ході випробувань здатний був протистояти відкритому вогню більше години, тоді як короб прямокутного профілю протримався всього 30-45 хв.
Хоча металеві дверні полотна вважають найбільш стійкими до впливу вогню, але практичне застосування знайшли й інші типи протипожежних дверей, зокрема, виготовлені зі спеціального жароміцного скла. Вони оснащені замком із клямкою, мають підлоговий пристрій закривання та ущільнювачі, що захищають кромки. Використання кутових або огороджувальних коробів із сталевого вогнестійкого профілю або сталевої профільної труби дозволяє встановлювати скляні двері в цегляні, кам'яні або залізобетонні стіни.
Особливістю дерев'яних протипожежних дверей є спеціальний вид складання дверного полотна. Його каркас складається із спеціального композитного матеріалу, а ззовні полотно покрите МДФ- плитою, оздобленою шпоном, пластиком або іншим матеріалом.
Корисні факти про протипожежні двері
Розглянемо найцікавіші та найкорисніші факти про протипожежні двері.
- Вони можуть бути скляними. Багато хто помилково думає, що скляні протипожежні двері технічні характеристики мають гірші, ніж металеві. На практиці ж конструкції з багатошарового вогнестійкого скла мають таку ж межу вогнестійкості, як і вироби з металу.
- Для виготовлення металевих протипожежних дверей необов'язково використовувати товстий метал. Товстий шар металу потрібен тоді, коли висувають підвищені вимоги до зломостійкості та куленепробивності конструкцій, а для протистояння вогню достатньо використовувати тонколистову холоднокатану сталь. Тонкий метал менше накопичуватиме і передаватиме тепло, тому він відрізняється вищою межею вогнестійкості.
- У протипожежні двері необхідно встановлювати спеціальний замок. Як би не хотілося замовнику, він не може обрати в таку конструкцію будь-який замикаючий механізм, який йому сподобається. Потрібно встановлювати замок із засувкою, оснащений натискною рукою. Крім цього, такі дверні полотна повинні бути обов'язково обладнані системою автоматичного зачинення, тобто дотягувачем.
- Щілини, які залишаються між протипожежною конструкцією та дверним отвором, потрібно закладати негорючими матеріалами. Раніше для цього використовували мінвату з цементним розчином, але зараз доступний зручніший у використанні варіант - монтажна поліуретанова піна, що володіє вогнестійкими характеристиками.
- Протипожежні двері повинні бути виготовлені відповідно до Сертифікату пожежної безпеки. Їх не можна замовити за своїми кресленнями, оскільки технологія їх виготовлення строго регламентована, і відступати від цих стандартів виробники не мають права.
Фабрики Dooris та Astori пропонують сучасні протипожежні двері: універсальний варіант з лиштвою від фабрики Доріс або унікальна новинка на ринку - протипожежні двері на прихованому коробі від фабрики Асторі.
Навіть найякісніші протипожежні двері, з якого матеріалу вони не не були б виготовлені, не здатні загасити пожежу, але вони можуть захистити споруду від поширення вогню, скоротити ризик людських жертв та дати час пожежникам локалізувати пожежу та усунути її.