Мінімізувати ризики, захистити людей і майно, що знаходяться в будівлі, покликані профілактичні заходи з пожежної безпеки згідно з діючими нормами. У числі комплексу заходів, спрямованих на запобігання поширенню пожежі з одного приміщення в інші, є протипожежні двері, перегородки, ворота, які повинні встановлюватися в суворо визначених місцях.
Як зовнішні або внутрішні конструкції, такі двері можуть монтуватися в громадських, житлових або виробничих об'єктах, в місцях, передбачених проектом або вимогами інспектора відповідної служби. При поширенні полум'я та диму у протипожежних дверей і перегородок пасивна роль, але їх наявність дає людям необхідні хвилини для евакуації, підвищуючи можливість залишитися неушкодженими.
Відповідно до регламенту, місця установки протипожежних дверей визначені точно: школи, лікарні, офіси, готелі, виробництва, кімнати з високою небезпекою загоряння, шляхи евакуації, місця проходження комунікацій (електрощитові) та ін.
Відмінності протипожежних дверей від звичайних і де вони встановлюються
Спеціальні конструктивні, технічні характеристики і особливості допомагають виробу успішно протистояти високим температурам. Внаслідок розширення металу під дією вогню вони вигинаються в протилежну сторону, що перешкоджає блокуванню і дозволяє людям покинути кімнату або поверх.
У стандартній комплектації це короб (рама) і два полотна з металу (сталь або алюміній), які розширюють призначення конструкції від вогнетривкої до взломостійкої. Між полотнами розташовується заповнення з негорючого матеріалу, такого як мінеральна або кам'яна вата, базальт. Встановити в отворі надійну перепону від гару, диму, закрити щілини по всьому периметру допомагає прокладка ущільнювача з гуми, термоактивної стрічки. Крім того, можлива установка автоматичного порога, дверного доводчика, вогнетривкого замкового механізму, ручки, сконструйованої за типом «Антипаніка», яка відкривається простим натисканням.
Згідно з документацією, перераховуємо місця, де повинні встановлюватись протипожежні двері (ДБН):
- виходи до ліфтових холів, машинні відділення ліфтів багатоповерхових будівель;
- приміщення насосних станцій, теплових пунктів;
- евакуаційні виходи, сходи;
- входи в підстанції, електрощитові;
- цехи, майстерні, гаражі, хімічні лабораторії та виробництва;
- доступи до комунікаційних і вентиляційних шахт;
- тамбури, шлюзові камери;
- сміттєпроводи, сходові прольоти, атріуми;
- склади з паливно-мастильними матеріалами та вибухонебезпечними речовинами;
- цоколи й підвали будинків;
- тунелі для кабелів;
- входи/виходи до технічних поверхів, даху, горища;
- всі приміщення, що відносяться до А і Б категорій.
Класифікація виробів
З огляду на велику різноманітність пожеж, і залежно від виду перешкоди, де будуть встановлюватись протипожежні двері (звичайні перегородки/несучі стіни) ДБН дозволяє вибирати відповідний клас вогнестійкості конструкції.
За висновком випробувань він буває трьох типів:
- EI30 - здатні вистояти протягом пів години;
- EI60 - вважаються найбільш універсальним рішенням, підходять для житла і комерційних, цивільних об'єктів. Чинить опір високих температур годину;
- EI90 - мають найвищу межу опору в півтори години, призначені для монтування на об'єктах з легкозаймистими матеріалами, з великою площею або приміщень з підвищеним рівнем небезпеки.
Іншими критеріями класифікації згідно з документами є:
- матеріал - сталь, алюміній, просочена спеціальними складами деревина;
- де встановлюються протипожежні двері - бувають службовими, технічними, внутрішніми, вхідними;
- конструктивні особливості - скління, без нього, двостулкові, одностулкові, зі спеціальними механізмами тощо.
Важливо звертати пильну увагу не тільки на приміщення, де ставлять протипожежні двері, але і на їх фурнітуру. Час стійкості фурнітури до вогню повинен повністю збігатися з класом вогнестійкості запірного механізму і полотен. Монтаж складного замикаючого пристрою не бажаний, оскільки виникає висока ймовірність самовільного перекриття виходу.
Визначати тип вироба, місце розміщення повинні фахівці під час проектування, реконструкції, перепрофілювання об'єкта.
Монтаж і експлуатація
В яких приміщеннях встановлюються протипожежні двері відомо, але для їх ефективної роботи слід дотримуватися наступних норм:
- виріб в обов'язковому порядку повинен мати сертифікат відповідності, виданий виробником і підтверджений контролюючою організацією;
- роботи по установці повинні відповідати прийнятим нормативам і виконуватися підрядником, який має відповідну ліцензію.
- товщина виробу не менше 2 мм, час автоматичного спрацьовування (інерційний показник) - 15-17 секунд.
- спосіб монтажу залежить від габаритів конструкції і товщини стін: більше 160 мм - на вушка, менше 160 мм – в накладку, в інших випадках, особливо якщо товщина стін наближається до метру, - в отвір.
Слідкуйте, щоб двері відкривалися у напрямку руху потоку людей при евакуації й автоматично зачинялися після виходу останньої людини.