Чи потрібні двері на кухню: всі аргументи, плюси і мінуси

Приступаючи до ремонту, особливо якщо проводиться повне перепланування квартири, багато хто замислюється над тим, чи потрібні двері між кухнею та коридором або ж чи можна їх прибрати, щоб створити єдиний простір. З одного боку, ви самі є господарем своєї житлоплощі і маєте право вирішувати, який інтер'єр повинен в ній бути. З іншого боку, проживаючи в багатоквартирному будинку, ви повинні також думати про комфорт і безпеку інших мешканців, а значить перепланування повинні відповідати нормам і стандартам, особливо що стосується використання газу. Перш, ніж розібратися, чи потрібні двері на кухню, розглянемо основні вимоги до цього приміщення, які потрібно враховувати при ремонті та переплануванні.


Якою має бути кухня?

Щоб газова служба, пожежники, БТІ, ЖЕК та інші служби не мали до власника житла ніяких претензій, перед ремонтом необхідно у них уточнити, чи можна прибрати двері на кухню. У кожному регіоні законодавство може мати свої особливості.

У деяких нормативних документах окремим пунктом розписана інформація про те, чи потрібні двері на кухню з газовою плитою. У ньому вказується, що приміщення з кухонним обладнанням повинно бути обов'язково відокремлено від житлових кімнат, і навіть прописані спеціальні вимоги до дверного полотна. На сьогодні немає єдиних регламентів, більшість СНіПів і ГОСТів, що стосуються зазначеного в цій статті питання, вже скасовані або носять не обов'язковий, а рекомендаційний характер.


Єдиний документ, в якому прописані основні вимоги до кухонних дверей - це СНіП 2.04.08-87. У ньому зазначено, що в разі встановлення газової плити в особистому коридорі, в ньому має бути обов'язково передбачено вікно, а від житлового приміщення цей коридор, або в нашому випадку кухня, має бути відділений щільною перегородкою або дверима. Тобто наявність дверей саме на кухню при встановленій на ній газовій плиті не є строгим правилом, головне, щоб міжкімнатними дверима були відокремлені житлові приміщення. Цим же документом заборонено використання газових приладів при закритих кватирках або, коли вентиляція, а також перепланування кухні без відповідного на це дозволу.

В одному з документів з пожежної безпеки обмовлялося, що двері на кухню повинні відчинятися всередину, але зараз ця вимога втратила силу, тому і пожежники не можуть вимагати від власника квартири обов'язкового виконання цього правила.


Аргументи «за» кухонні двері

Перш ніж встановлювати кухонні двері, потрібно зважити плюси та мінуси такого рішення. За необхідність використання такої конструкції свідчать аргументи:

  1. Двері стоять на заваді запахів від приготування їжі. Для багатьох людей аромат їжі, що готується, неприємний, він може викликати не тільки огиду, але навіть прояв алергічних реакцій. Крім того, кіптява, жир і бруд з кухні, яка спроектована без дверей, можуть потрапляти в житлові кімнати, псувати меблі, оздоблення та елементи декору. Сторонні запахи можуть відволікати від виконання повсякденних справ, погіршувати самопочуття, викликати швидку стомлюваність, інші проблеми зі здоров'ям і в цілому погіршувати якість життя.
  2. Покращують звукоізоляцію житла. У маленьких однокімнатних квартирах кухня часто використовується не тільки для того, щоб готувати їжу, але і для посиденьок з компанією друзів або в якості кабінету для роботи. Якщо прибрати двері на кухню, то буде неможливо ізолювати приміщення від стороннього шуму. Також дверне полотно не дозволить шуму від миття посуду або від роботи побутової техніки заважати іншим членам сім'ї, наприклад, дивитися телевізор або дитині робити уроки. Якщо ви любите тишу, то відповідь на питання, чи потрібні вам двері на кухні в однокімнатній квартирі, буде однозначне «так».


  1. Обмежують пересування домашніх тварин по квартирі. Дрібні гризуни, папуги, канарейки та інші птахи закривають в клітках, а ось контролювати пересування собак і кішок по квартирі без встановлення дверей досить складно. Якщо немає ніяких дверей на вашій кухні, то можете бути впевнені, що вранці ви не дорахується на столі палки ковбаси або будете прибирати на підлозі хліб. Якщо ви не хочете постійно терпіти подібні незручності, при плануванні кухні обов'язково передбачте монтаж дверного полотна із замикаючим пристроєм на подобі гачка або шпінгалета.
  2. Створюють комфортні умови для відвідування туалету. Незаперечним фактом є те, що більшість багатоповерхівок в нашій країні побудовано за типовими проектами, в яких туалет знаходиться дуже близько біля кухні. При відсутності дверей на кухні, сидячи за столом, можна чути деякі звуки, що доносяться з вбиральні. Це викликає дискомфорт як того, хто приймає їжу, так і того, хто користується санвузлом.


Аргументи «проти» кухонних дверей

Кухонні двері приносять безперечну користь, але все ж бувають ситуації, коли яких їх встановлення є недоцільним або зовсім може заподіяти господареві приміщення певні незручності. Перелічимо основні аргументи проти встановлення дверей між кухнею і коридором або вітальнею:

  1. Свобода пересування по квартирі. Наявність дверей не дозволяє людям, які проживають в помешканні, безперешкодно проходити з приміщення в приміщення. Якщо планування невдале, двері можуть відчинятися не повністю і при спробі в них пройти, ви будете часто чіплятися одягом за дверну ручку.
  2. Вивільнення простору. У старих будівлях, які у нас називаються «сталінками», «хрущовками», «брежнєвками», неможливо натрапити на великі за площею кухні. Найчастіше вони не більше 6-7 м.кв. Кухня, об'єднана з коридором, без встановлення дверей стає єдиним простором. Таким чином, з'являється можливість розмістити в дверному отворі ще один стілець, якщо прийшла велика компанія друзів. За таким принципом дизайнери проектують квартири-студії, розділяючи їх на зони не капітальними стінами, а легкими перегородками. Облаштування кухні-вітальні підходить лише в тому випадку, коли у кожного члена сім'ї є власний куточок в помешканні, а студія стає місцем для їх загального часу.
  3. Економія коштів. Якщо наявність дверей на кухні не є принциповим рішенням або задумкою дизайнера, то можна не витрачати на це сімейний бюджет, адже навіть найпростіше дверне полотно коштує грошей.

Якщо дверне полотно коштує дорого, але іноді є необхідність перегородити вхід в приміщення, з'являється резонне питання, а чим же можна замінити двері в кухню? В цьому випадку єдиним можливим варіантом є установка розсувних перегородок. Вони у відчиненому стані об'єднують кухню з вітальнею, а в закритому - перекривають шлях запахів і звуків.


Підведемо підсумок

Вивчивши всі «за» і «проти» при пошуку відповіді на питання, чи обов'язкові двері на кухню, можна з упевненістю сказати, що причин для їх встановлення більше, ніж для відмови від цього конструктивного елемента. При цьому абсолютно неважливо, який вид дверей буде встановлено - розпашні, розсувні або складні, головне, щоб вони надійно захищали інший простір квартири від сторонніх запахів, шуму та створювали в кухні затишне місце як для приготування їжі, так і для приємного проведення часу.


Залишились питання?

Наші спеціалісти люб’язно нададуть вам будь-яку інформацію