Відмінною особливістю ванної та туалету є особливий мікроклімат цих приміщень. Їх характерна особливість – це висока вологість і періодичні перепади температури. Ці кліматичні особливості сильно впливають на вибір матеріалів для санвузла, а також на те, які міжкімнатні двері краще підбирати для ванної. Від правильно зробленого вибору залежить термін служби виробу та час, який він зберігатиме свою привабливість. Крім практичності та довговічності при виборі дверного полотна для санвузла також необхідно враховувати дизайн самого приміщення та будинку в цілому, спосіб його зачинення та безліч інших не менш важливих критеріїв.
Чому двері псуються від вогкості?
Конструкція будь-яких міжкімнатних дверей передбачає наявність усередині каркасу та зовнішньої обробки. Найчастіше каркас таких виробів виготовляють вз деревини нецінних порід, ДСП і МДФ. Але виробники таких дверей гарантують їхню стійкість до вогкості, рівень якої в приміщенні трохи більше ніж на 50%. Якщо повітря більш вологе, рекомендують ретельніше продумувати, які міжкімнатні двері вибирати у ванну.
Вологостійкість дверного полотна залежить від того, як надійно захищене його внутрішнє заповнення. Найбільш схильною до впливу вогкості є конструкція з масиву дерева, а більш стійкими матеріалами можна назвати ДСП і МДФ.
Найчастіше волога проникає всередину дверної конструкції, провокуючи її розшарування через наступні слабкі місця.
- Стик між кромкою та полотном. У ряді виробів захист наносять окремо на полотно та кромку, тому між цими частинами захисту формується негерметичний стик. Через нього проникає волога та поступово псує полотно.
- Торець зверху та знизу. Ці частини виробу ніколи не покривають шаром захисту. На нього рідко потрапляє вода, але вона може вбиратися з вологого повітря.
З причинами розшарування дверей у санітарних кімнатах ми розібралися, а тепер розглянемо, які міжкімнатні двері вибирають для ванної, щоб мінімізувати дію на них руйнівних факторів та на які критерії звертати увагу при виборі виробу.
Які двері краще ставити у ванній: критерії вибору
У яке б приміщення ви не планували встановлення міжкімнатних дверей, спочатку необхідно враховувати його характеристики. Головним критерієм того, які двері поставити у ванну, є розмір санвузла, адже від площі залежить насиченість повітря вологою. Чим менший розмір туалетної кімнати або ванни, тим більше пара в ній накопичується під час проведення водних процедур. Ситуацію також може посилити відсутність нормальної вентиляції. У таких приміщеннях вологість вище 60%, і фахівці рекомендують вибирати вироби із пластику та скла. А у великих добре вентильованих санвузлах цілком можна встановити дерев'яні дверні полотна, ламіновані, шпоновані та емальовані вироби.
Вибираємо міжкімнатні двері у ванну за типом матеріалу
Для захисту дверних полотен, призначених для розподілу міжкімнатного простору, від вологи використовують покриття з різних матеріалів. Кожен вз них має свої особливості та ступінь вологостійкості. Саме стійкість захисного покриття до впливу вогкості та температурних перепадів є основним критерієм того, які двері краще вибирати для ванної та туалету. Розглянемо найпопулярніші варіанти, які виробники радять встановлювати у санітарних кімнатах.
- Ламіновані. Це найбільш вигідний за ціною варіант. Це папір, приклеєний до дверної основи та покритий спеціальною смолою. Дверні ламіновані полотна допускають встановлювати в кімнатах з рівнем вологості не вище 60%. Ламінація гарної якості вирізняється високою зносостійкістю, але дуже невеликий відсоток виробників використовує висококласне покриття. У більшості випадків ламінація тонка, легко ушкоджується і не може надійно захистити дверну поверхню від вологи.
- Затягнуті ПВХ плівкою. Основою полотна служить каркас із масиву деревини або МДФ, на який натягнута ПВХ плівка. Вона стійка до вологості, легко чиститься, не піддається впливу хімічних речовин і в міру стійка до зношування. Виробники дверей використовують плівки різного кольору та текстури. Цей вид виробів має 2 основні недоліки. Перший у тому, що у складі ПВХ плівки є хлорид. Виробники запевняють, що його кількість відповідає нормі, але чи так це, перевіряти ще раз складно. Другий - ламіноване виріб з часом розшаровується, через це в його каркас починає потрапляти волога.
- Покриті екошпоном. Екошпон - це насправді пластик, виготовлений за іншою технологією, у складі якого є деревні волокна, з'єднані пластикатом. У цьому матеріалі немає шкідливих компонентів. Зовні він може імітувати структуру натуральної деревини, але таке покриття міцніше та стійкіше до зношування, ніж його натуральний аналог. Екошпон абсолютно не сприйнятливий до вологості, а під час прогрівання не виділяє шкідливих речовин. Якщо ви шукаєте, які міжкімнатні двері краще для ванної, якщо в будинку є алергік, то можна розглянути виріб із зовнішнім шаром з екошпона.
- Покриті шпоном. Основа таких виробів найчастіше виготовлена із МДФ. Зверху виріб покривають шпоном із цінних деревних порід. Через те, що при виготовленні дверного полотна використовують матеріали на натуральній основі, багатьох цікавить, чи можна ставити міжкімнатні двері шпоновані у ванній або в інших приміщеннях з високою вологістю. Щоб подібні вироби можна було встановлювати у ванну, вони мають бути покриті якісним захисним лаком.
- Пластикові. При їх виготовленні використовують недорогий, але довговічний матеріал, стійкий до дії цвілевих грибів та вологості. У деяких моделях внутрішній простір заповнений пінополістиролом, який сприяє підвищенню звуко- та теплоізоляційних властивостей подібних виробів. У більшості випадків пластикові вироби забарвлюють у білий колір, інші відтінки можуть коштувати дорожче. Ще одним недоліком таких дверних полотен із пластику є наявність у них хлориду.
- Скляні. Якщо ви не знаєте, які двері встановити у ванну кімнату, купіть скляні, адже це найбільш вдалий варіант для приміщень з підвищеною вологістю. Скляні вироби дуже практичні та з естетичного погляду виглядають привабливо, але за вагою вони досить важкі, тому для них потрібно купувати якісну фурнітуру. З усіх представлених видів це найдорожчі дверні полотна.
Фабрика Astori випустила новинку - приховані скляні двері в алюмінієвому профілі, - які стануть ідеальним варіантом у ванну кімнату як за дизайном, так і за якістю.
Вибираємо за методом відчинення
Тепер розглянемо, які двері найкраще підходять у ванну в залежності від їх типу відчинення. Для таких приміщень рекомендують підібрати будь-який з таких типів.
- Розпашні. Найбільш поширене рішення, яке вже стало класичним. Їхньою перевагою для ванної є можливість встановлення порогів, за рахунок яких покращується звукоізоляція приміщення. Для встановлення такої конструкції необхідно, щоб навколо неї було достатньо вільного простору.
- Розсувні. Цей варіант дозволяє заощадити місце при відчиненні дверей, але за звукоізоляцією він програє класичному, оскільки між полотном такого типу та підлогою завжди залишається щілина. Якщо простір обмежений, краще використовувати касетні двері, які засуваються в нішу у стіні під час відчинення. Перед тим, як купити таку модель, потрібно уточнити наявність гарантії та сервісного обслуговування.
- Складні. Це один з різновидів попереднього варіанту, який не потребує наявності ніші в стіні. Конструкція передбачає, що дверцята складають «книжкою» або «гармошкою». Стулка "книжки" складається з 2 половинок, "гармошка" розділена на 3 і більше частин. У цих моделей є 2 недоліки: 1) вони мають погану звукоізоляцію; 2) у складеному вигляді вони забирають частину дверного отвору, який замість стандартних 0,55-0,6 м стає вузьким, шириною трохи більше 0,45 м.
Вибираємо за рівнем прозорості
Багато користувачів цікавить, які міжкімнатні двері краще поставити у ванну кімнату, щоб можна було легко визначити наявність у ній людини, але при цьому не доставляти їй дискомфорт. Це можуть бути як скляні дверні полотна, так і вироби з матовими або тонованими вставками зі скла. Вибір конкретної моделі залежить від смаку мешканців будинку чи квартири. Щодо зовнішнього оформлення дверей особливих рекомендацій майстри не пропонують. Але є моменти, на які все ж таки варто звернути увагу, вирішуючи, які двері за ступенем прозорості купити у ванну.
- Звукоізоляція. Високі звукоізоляційні властивості мають товсті і щільні полотна, у скляних моделей вони бувають гірші. Також погіршується звукоізоляція за наявності скляних вставок. Якщо це вирішальна характеристика, краще встановити глухі двері.
- Комфорт. Коли в будинку проживає багато людей або бувають гості, господарі часто не знають, які двері у ванну кімнату ставити, щоб завжди знати, чи вільний санвузол чи зайнятий. Можна, звичайно ж, постійно стукати у двері чи питати, чи є хтось за ними, але це може доставляти певний дискомфорт користувачеві. Через скляну матову вставку у дверному полотні легко визначити наявність за нею людини та дарма її не турбувати під час виконання гігієнічних процедур.
- Економія електрики. Через скло або скляні вставки завжди видно, чи увімкнено світло в санвузлі. Для цього не потрібно витрачати час на відчинення-зачинення дверей, адже освітлення за дверним полотном видно здалеку, і за необхідністю його можна швидко вимкнути, щоб не даремно витрачати електрику.
Якщо ви не знаєте, як підібрати скляні двері у ванну кімнату так, щоб вони були ідеальними з практичної точки зору, віддавайте переваги якісним моделям з невеликими вставками з товстого скла, а не повністю скляним дверним полотнам. Важливо при цьому, щоб скло складалося з декількох шарів, тоді воно матиме підвищені звукоізоляційні властивості.
Вибираємо за наявності вентиляційної сітки
У деяких ванних кімнатах може бути погано продумана вентиляція. Вона може бути або не передбачена проектом, або потребує ремонту чи очищення. Ознакою того, що у приміщенні погано циркулює повітря, є наявність конденсату на всіх поверхнях та запітніння дзеркал після кожного виконання гігієнічних процедур.
Конденсат утворюється там, де є різкі перепади температури. Якщо не покращити вентиляцію приміщення, в ньому дуже швидко почне з'являтися грибок та пліснява. Зробити це можна кількома способами:
- придбати дверцята з вмонтованими вентиляційними решітками;
- вмонтувати вентиляційну решітку окремо в дверне полотно, що вже є. Цей метод не зовсім зручний, оскільки вимагатиме додаткового свердління в дверях;
- Встановити штучну вентиляцію. Вентилятор можна поставити у вентиляційний отвір. Він може включатися вручну, разом із підсвічуванням або таймером. Вентилятор витягує тепле повітря з кімнати, а свіже повітря заходить до неї з інших суміжних приміщень – коридору, кухні або інших кімнат.
Якщо у приміщенні проблеми з відведенням повітря, може знадобитися встановлення припливної вентиляції, яка дозволяє закачувати чисте повітря до будинку ззовні. Вона циркулюватиме в кімнатах за рахунок різниці в тиску. У складніших ситуаціях потрібно продумати установку вентиляції змішаного типу, коли через один вентканал повітря надходить з вулиці, а через інший витягується вже відпрацьоване повітря. У цьому випадку вибираючи, які міжкімнатні двері поставити у ванну, не звертайте уваги на наявність вентиляційних решіток чи втулок, вони вже не відіграють жодної ролі.
Вибір фурнітури
І останнє питання, яке ми розглянемо в цьому матеріалі, стосується того, як вибрати найкращу фурнітуру для дверей у ванну. Замикаючі пристрої можуть бути кількох типів:
- Із вбудованим фіксатором. Найбільш бюджетний варіант, який має вигляд ручки із вбудованою клямкою. Для її встановлення достатньо просвердлити наскрізний отвір у полотні та з його торця;
- З окремим фіксатором. Купується окремо ручка та клямка. Остання може бути врізною чи накладною. Накладна має вигляд засувки і має практично необмежений термін експлуатації. Вона надійна та невибаглива у використанні;
- Сантехнічний замок. Це стандартний замикаючий механізм врізного типу з одним язичком і більш спрощеною конструкцією. Дорожчий за інші рішення і складніший у монтажі.
Підведемо підсумки
Скориставшись інформацією, наведеною у статті, ви тепер знаєте, як правильно вибрати двері у ванну кімнату. Крім привабливого зовнішнього вигляду, вона також повинна мати вологостійкість, стійкість до пошкоджень механічного типу та хорошу звукоізоляцію. Найбільш підходящими для цього є скляні дверні полотна, але вони досить важкі і з немалою ціною.
Якщо ви шукаєте які двері бюджетного типу ставлять у ванну, то розглядайте вироби, покриті екошпоном, ламінатом, шпоном або фарбою. Особливо ретельно вибирайте вироби, покриті ПВХ-плівкою, адже неякісний товар може при нагріванні виділяти хлор.